Jak ponownie uruchomić samochód gdy brakło nam paliwa

0
154

motoryzacja (15)Wyczerpanie się paliwa w trasie to wyjątkowo przykre przeżycie. Dlatego warto zadbać o to, żeby zawsze posiadać odpowiedni zapas gdy wybieramy się gdzieś daleko. Warto też wozić ze sobą kilka litrów paliwa w małym kanisterku, który może uratować nam skórę i pozwolić dojechać do najbliższej stacji. Dzisiejsza motoryzacja pozwala nam wybrnąć z różnych opresji, ale na brak paliwa nikt jeszcze nie zalazł sposobu.

Gdy uzupełnimy paliwo, nie przestraszmy się gdy nasz silnik od razu nie podejmie pracy. W aucie benzynowym z wtryskiem wystarczy kilka razy przekręcić kluczyk na zapłon, a elektryczna pompa paliwa powinna sama sobie poradzić. Jeśli mamy gaźnik czeka nas niestety długie kręcenie rozrusznikiem, aby mechaniczna pompka zassała paliwo z baku. Jeśli mamy słaby akumulator może nam braknąć prądu.

Dużo gorzej przedstawia się sprawa w silnikach diesla. Jeśli pompa wtryskowa zassie powietrze, prawdopodobnie nie uruchomimy już silnika. Będzie potrzebne przeprowadzenie specjalnej procedury odpowietrzania układu paliwowego w warsztacie, po uprzednim odholowaniu auta. Dlatego lepiej nigdy nie doprowadzić do sytuacji gdy braknie nam paliwa jeśli jeździmy dieslem.