Dlaczego warto zdecydować się na big band?

27/02/2018 robertitman

Każda profesjonalna agencja artystyczna powinna mieć w swojej ofercie występy doświadczonych big bandów. Nic bowiem nie robi takiego wrażenia, jak spore grono muzyków, dzielących się z widownią niesamowitą energią oraz niebywałym talentem, połączonym z ogromną wiedzą na temat muzyki i szacunkiem do jej historii. Warto więc sprawdzić, na czym dokładnie polega specyfika big bandów, aby wiedzieć, jak bardzo mogą uświetnić one nie tylko duże eventy, ale też kameralne, klimatyczne imprezy.

 .

 Czym właściwie jest big band?

Zanim jednak wytłumaczymy, na czym polega siła big bandów, wyjaśnijmy, czym one dokładnie są i jacy muzycy znajdują się w ich strukturach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że już sama nazwa jest niemałą podpowiedzią, bowiem big band – w najbardziej dosłownym tłumaczeniu – to po prostu „duży zespół”. W skład tego typu formacji wchodzi zazwyczaj kilkanaście osób, choć zdarza się, że są one zasilanie nawet przez kilkudziesięciu muzyków. Historia big bandów sięga lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy to jazz cieszył się niezwykłą popularnością, choć należy zaznaczyć, że big bandy rzadziej bazują na improwizacjach, ich repertuar jest bowiem wcześniej odpowiednio przygotowany i zaaranżowany. Mimo to, błędem byłoby stwierdzenie, że big bandy nigdy nie decydują się na występy improwizowane, ponieważ takie też się zdarzają, choć jednak znacznie rzadziej.

 

Fotolia.com | #182455986 | Autor: Andriy Solovyov

 .

 Przedsięwzięcie pełne rozmachu

To, co wyróżnia big bandy, to na pewno rozmach, z jakim one działają. Nic zresztą dziwnego – co najmniej kilkunastu muzyków, których występ nawiązuje zazwyczaj do jazzu i swingu, musi robić wrażenie, a całe przedsięwzięcie z pewnością imponuje skalą, werwą oraz dynamiką. I to właśnie jest jedną z największych zalet big bandu – fakt, że jest on podzielony na kilka sekcji rytmicznych, a każda z nich emanuje energią i polotem, łącząc w spójną całość charyzmę muzyków, ich talent oraz doświadczenie. Jeśli więc chcemy, aby event cechował się bogactwem dźwięków i różnorodnością idealnie współgrających ze sobą instrumentów (wśród nich wymienić można np. perkusję, fortepian, kontrabas, gitarę, trąbki, puzony, saksofony i klarnety) – koniecznie powinniśmy zdecydować się na big band.

 

Fotolia.com | #74256269 | Autor: Andriy Solovyov

 .

Magia tamtych lat

Big bandy to jednak nie tylko energia i rozmach – występ tego typu formacji może zagwarantować nam niesamowitą, ekscytującą podróż do czasów, kiedy to swing królował na scenach i parkietach, zdobywając sobie spore grono entuzjastów. Klimat tamtych lat jest możliwy do odtworzenia, jeżeli znajdziemy profesjonalny zespół, którego członkowie znają się na muzyce, rozumieją mechanizmy, które w niej zachodzą i potrafią odnaleźć się nie tylko w różnego rodzaju brzmieniach, ale nieodłącznie idących z nimi w parze zjawiskach kulturowych. Prawda jest bowiem taka, że jazz, a więc również swing, to nie tylko dźwięki, lecz przede wszystkim styl życia, stan ducha i niepowtarzalna atmosfera, którą stworzyć mogą jedynie ci muzycy, którzy potrafią się z tym utożsamić.

Jak więc widać, zainwestowanie w big band jest naprawdę dobrą decyzją, ponieważ daje on gwarancję doskonałej zabawy i świetnego show, któremu nie brak elegancji i dostojności. Ważne jest natomiast to, aby wybrać dobry zespół, który nie zawiedzie naszych oczekiwań. W Polisound pracują zaś najlepsi muzycy, którzy potrafią wydobyć z big bandu cały potencjał, jakimi w nim drzemie.

, , , ,

BOOKING

Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy przy Twoim evencie!

+48 531 288 800

a.wajs@polisound.com